תפריט

  לקבלת מידע והרשמה, השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם  שם

  אימייל

  טלפון

  מאשר/ת מידע פרסומי

  הגדרת הליווי הרוחני

  (באנגלית: chaplaincy, spiritual care)

  הענקת מענה רוחני לבני אדם במוסדות בריאות, חינוך ורווחה שונים ולמעגלי ההתייחסות שלהם בשלבי משבר ובשלבי מעבר בתחום הפיזי-רפואי, החברתי או האישי, וזאת תוך שימוש בכלים של לימוד משותף, מדיטציה, שירה ושיח, המותאמים להשקפת עולמו הרוחנית של האדם אותו אנו מלווים וסביבתו, לשם העצמת חוסנו הרוחני בתהליכים אותם עוברים המטופלים ומעגל ההתייחסות שלהם.

  (מתוך תקנון העמותה לליווי רוחני ע”ר 580593556).

  עבודת הליווי הרוחני נוגעת במשמעות ובמטרת קיומו של האדם בעולם, ביכולתו לברר לעצמו את ערכיו ולחיות על פיהם, לטפח שמחת חיים ועוד. תחום זה איננו דתי על פי הגדרתו בישראל וכל אדם, אם יעמוד בכללי ההכשרה המקצועית המוגדרים במסמך עקרונות ההכשרה של העמותה לליווי רוחני בישראל, יכול, עקרונית, לעבור הכשרה על מנת לעסוק בו. עם זאת, כלי הליווי הרוחני ורבים מן התכנים והכלים של הליווי הרוחני שאובים מתחום הידע והפעילות הדתיים ועל כן ידע דתי מסוים מועבר ללומדי הליווי הרוחני בתכניות ההכשרה השונות ובעיקר במכון שכטר למדעי היהדות. מטרת הליווי הרוחני היא לטפח את יכולת ה”שרידות הרוחנית” (spiritual resilience), בקרב האנשים והנשים אותם אנו מלווים .

  ההכשרה המקצועית בליווי רוחני מעניקה ללומדיה כלים לעבודה זו, תוך הקפדה על הפרדה מלאה בין עולם האמונות והדעות של המלווה הרוחני ובין זו של המסתייעים בשירותיו.

  הליווי הרוחני בישראל

  מתפתח עד מאד בעיקר בבתי חולים, במוסדות שיקום, בבתי אבות ובסיוע פרטני לאנשים ונשים ומשפחותיהם המתמודדים עם מצבים של חולי, מגבלה פיזית, זקנה או אבל. תוך התייעצות עם ראשי הארגונים המפקחים על הכשרת מלווים רוחניים בארה”ב (CPSP ו-ACPE), ובעיקר על סמך ניסיון עשיר שהצטבר בארץ, התגבשו בארץ קריטריונים להכשרת מלווים רוחניים במדינת ישראל. על אף שמקצוע המלווה הרוחני עדיין אינו מוכר בארץ, יותר ויותר מרכזים רפואיים, סיעודיים ושיקומיים ובתי ספר מעסיקים היום מלווים רוחניים או מקצים שעות לאיש מקצוע מתוך המערכת לעסוק בתחום זה – תוך דבקות בקוד האתיקה למלווים רוחניים (2014), המגדיר את שילובו של התחום במוסדות ציבור. במקביל, יש לציין כי השוק הפרטי צמא לתחום זה ומשפחות, כמו גם אנשים יחידים, פונות למלווים רוחניים באופן פרטי על מנת לקבל שירות מקצועי זה עבורם ועבור בני ובנות משפחותיהם.

  תכונות המלווה הרוחני בישראל (על פי מסמך עקרונות ההכשרה 2011)

  1. יכולת להשתלב במערכת יחסים של אמון מסוגלות להעניק ולתת ממקום של אמון ויושר.
  2. יכולת של כבוד וקבלה רגשית כלפי אנשים/נשים בעלי אמונות, דעות ודרך חיים שונה.
  3. יכולת הזדהות עם הזולת והבנה של חוויות אישיות.
  4. יכולת הבנה של תקשורת מילולית ולא מילולית המביעה רגשות, מחשבות, תובנות והתנהגויות.
  5. חידוד היכולת לאבחן מצוקות רוחניות של סוגיות חיים, משמעות, דת ופילוסופיה, קורות חיי אדם ותובנות הנוגעות למחלה, למוגבלות ולמשבר ולאופני ההתמודדות השונים עמם.
  6. יכולת פרשנית לתווך בין תובנות ההווה ובין מקורות פילוסופים ודתיים מן העבר.
  7. יכולת לתקשר בנושאים של קיום ומשמעות חיים בהקשרים דתיים, פילוסופים ואחרים.
  8. יכולת להתמודד עם רגשות אישיים חיוביים או שלילים ועם רגשותיו/רגשותיה של הזולת.
  9. התנהלות אישית מאוזנת בין קירבה לזולת וריחוק נדרש.
  10. יכולת להסתייע בכלים המקצועיים המתאימים לצורך תקשורת עם הזולת.
  11. מודעות להיבטים שונים של “השלכת רגשות” לא מודעת של המלוּוה על המלווה ומסוגלות להתנהל במסגרת רגשית זו מול המלוּוה באופן שיפעל לטובתו/ה.
  12. מסוגלות לשפר את מצבו/ה הכללי של המלוּוה במישורים שונים (רגשי, תבוני, רוחני והתנהגותי) ובהקשר אישי וקבוצתי.